12. GENTIAN - HOŘEC NAHOŘKLÝ

"Ti kteří snadno ztrácejí odvahu. I když se jejích zdravotní stav zlepšuje, nebo čím dál tím lépe zvládají své denní povinnosti, jakákoli menší překážka nebo zdržení je znovu vrátí do stavu pochybností a sklíčenosti".

"Věděl jsem předem, že se mi to nepovede".

"Nejspíš nemá smysl se do toho pouštět, protože to stejně nevyjde".

"I když to zkusím znovu, nemám žádnou jistotu, že to dobře dopadne."

Tyto a podobné věty jsou typické pro pesimistické lidi typu Gentian. Obvykle všechno vidí přes černé brýle a i když se o něco pokusí, očekávají spíš špatný než dobrý výsledek. Vzdávají se ještě dřív, než je dobojováno, a v těžkých situacích nejsou ochotni hledat řešení a přemýšlet o něm.

Překážky a problémy neprobouzejí jejích kreativitu a vůli, ale právě naopak - jsou pro ně znamením, že "to tedy asi nemá být". Ztrácejí tak v životě mnoho šancí, a když své plány nemůžou bet problémů zrealizovat, stahují se do pozadí. Jejích filozofií je "moudřejší ustoupí".

Typy Gentian se rychle vzdávají a ztrácejí sílu bojovat do poslední chvilky. Raději se uchylují k pesimizmu a fatalizmu. Pokud jim jejích plány nevyjdou, zklamaně se stahují zpátky a vůbec je nenapadne, že třeba stačí změnit taktiku. Tito lidé si za svůj neúspěch často mohou sami.

Gentian typ trpí často reaktivní depresí - deprese vzniklá na základě vnějšího negativního vývoje situace (nezvládnutí zkoušky, neúspěchu v zaměstnání, zklamání ve vztahu, nepříjemného pracovního jednání, zhoršení zdraví atd.). Tady se projeví naprostá slabost jejích vůle, vzdají se a nemají sílu pokračovat dál. Po nějakém čase zkusí problém řešit znovu, ale jejích přístup k němu zůstane opět pesimistický a proto se jim ne vždy podaří rychle dospět ke zdárnému výsledku - jejích síla je totiž negativizmem a pesimizmem blokována. Nevidí, že řešení problému leží v jejích rukou a že je to jen jejích slabá vůle, co jim brání dosáhnout úspěchu a překonat překážky.