22. OAK - DUB

„Silný jako dub“ říká lidová moudrost. O všech silácích a někdy také o neměnných životních stavech.

Dub je nejenom biologické označení druhu stromu, ale v lidové řeči rovněž symbolem pevnosti, neměnnosti a výdrže. A takoví jsou i lidé tohoto typu. Někdy se jim říká též bojovníci – protože opravdu do posledního okamžiku vytrvale stojí na straně svých povinností a do posledního zbytku sil se je snaží plnit a vykonávat.

Slova jako „nemůžu nebo to nejde“ neznají. A i když všechno vypadá beznadějné a ztracené, oni pořád bojují dál a vytrvávají ve stejné pozici.

Příběh:

Jedná mladá asistentka se několik měsíců marně pokoušela získat nové zaměstnání. Odpovídala na různé inzeráty, psala do mnoha firem a angažovala se v internetových společenstvích. Chtěla změnit původní zaměstnání a dělala pro to naprosto všechno. Nelitovala žádného času a žádných investic. Jela kamkoli, kde se jí nabídl pohovor na nové místo v exportním oddělení. U žádného pohovoru však nikdy neuspěla, ale dál vytrvávala ve svém úsilí. Po takovém maratonu pohovorů se často krát cítila vyčerpaná a nespokojená, ale nenechala se tím ovlivnit a druhý den pokračovala opět v psaní nabídek a odpovědí. A to všechno vedle své normální denní rutiny v původním zaměstnání.

Po nějaké době se už ale opravdu cítila na pokraji zoufalství a nechápala, proč se jí v jejím úsilí nedaří. Vypadala unaveně a přepracovaně a byla naprosto bez motivace. Oak ji pomohl od této situace odstoupit, polevit v neustálé snaze najít novou práci v oblasti exportu a podívat se na to, co vlastně opravdu chce, jiným pohledem. A neuvěřitelné – po třech týdnech sama zjistila, že si hledá špatnou práci, protože tato oblast je pro ni nezajímavá. Když ji pak oslovila kamarádka, jestli by sní nechtěla provozovat malý obchůdek s kosmetikou, pochopila, že její místo je někde jinde. Setrvávala pořád ve stejné představě a dělala všechno pro to aby se tato představa naplnila. A v tom byla chyba.

Nejenom síla, ale také jistá strnulost charakterizují negativní stav lidí typu Oak. Jejích smysl pro povinnost a odpovědnost je doslova nutí k setrvání na jistých místech nebo v jistých pozicích. A tam kde by se jiní dávno pokoušeli hledat jiné možnosti a řešení, typ Oak bude vytrvale pokračovat dál a ani ho nenapadne, že by něco mohl změnit, udělat jinak nebo s něčím prostě přestat. A už vůbec h nenapadne přestat dělat něco jen pro to, že o to ztratil vnitřní zájem nebo se nedejbůh cítí vyčerpaný! Oak zkrátka za jakýchkoli okolností pokračuje vytrvale dál.

V některých situacích je tato vlastnost obdivuhodná – ale častokrát se schopnost strnule vytrvávat staví proti spontánnosti života. Brání vidět život v širší perspektivě a otevřít se novým zkušenostem. Ti, kteří takto žijí, vidí pouze svůj cíl a jeho naplnění a nepřemýšlí nad tím, jestli způsob, kterým se tohoto cíle snaží dosáhnout, je smysluplný. Jsou tak strůjci vlastního stresu a vnitřního napětí. Neznají hranic mezi povinností a odpočinkem. A tak je provází neustálý vnitřní stres.