ŠVÉDSKÉ KAPKY


Název Švédské kapky budí dojem, že původ bylinek v tomto přípravku obsažených je nade vší pochybnost ve Švédsku. Ale ve skutečnosti je název odvozen od švédského lékaře Dr. Samsta, který tuto směs objevil spolu s Dr. Urbanem Hjärnem v 18. století a úspěšně ji využíval k léčbě rozličných nemocí. Sám zemřel až ve 104 letech díky pádu z koně a též jeho rodiče a prarodiče se dožili patriarchálního věku.


Recepturu podobnou švédským kapkám znal již v 16. století lékař Philippus Theophrastus Aureolus řečený Paracelsus v Hohenheimu. Pro svou praxi tehdy čelil mnoha kritikům, protože v té době nebylo bylinkářství považováno za alternativu ke klasické medicíně.

Novodobou renesanci švédských kapek spustila rakouská bylinkářka Maria Treben. Ve své knize „Zdraví z Boží lékárny“, které se ve světě prodalo přes osm milionů výtisků, uvádí recepturu, návod k přípravě a především mnoho vlastních praktických zkušeností s použitím švédských kapek.


STARÝ RUKOPIS

Popis léčivé síly švédských kapek/bylin


 1. Když se k nim často přičichne a šňupne, navlhčují se jimi obratle hlavy, na hlavu se přiloží navlhčený ručník, tak zahání bolest a závrať, posilují paměť a mozek

 2. Pomáhají při zakalených očích, odebírají červeň a bolesti, i když jsou oči zanícené, kalné, zamlžené. Odstraní skvrny a šedý zákal, když se zavčas navlhčují koutky očí nebo když se na zavřené oči přiloží navlhčený hadřík

 3. Neštovice a vyrážky každého druhu, i příškvar v nose nebo kdekoliv na těle se vyléčí, když se často a důkladně navlhčuje kapkami

 4. Při bolesti zubů se dá do trochy vody polévková lžíce kapek, tekutina se chvíli podrží v ústech nebo se tampónem namočeným v kapkách navlhčuje bolavý zub

 5. Puchýře na jazyku a jiné závady se kapkami usilovně navlhčují a zakrátko dojde k uzdravení.

 6. Když je zanícené bolavé hrdlo, takže jen s těžkostmi je možno polknout jídlo a tekutiny, je třeba vzít ráno, v poledne a večer kapky, pomalu je pouštět dolů hrdlem, ony odstraní zánět a vyléčí hrtan.

 7. Máme-li žaludeční křeče, je třeba při záchvatu užít polévkovou lžíci kapek.

 8. Při kolikách se mají užít 3 plné polévkové lžíce - pomalu, jedna za druhou - velmi rychle se pocítí uvolnění.

 9. Rozhánějí v těle větry a ochlazují játra, odstraní každé onemocnění žaludku a vnitřností a účinkují i při zácpě.

 10. Jsou výborným lékem při bolestech žaludku, když se špatně tráví a neudrží se potrava.

 11. Stejně tak jistě pomáhají i při bolestech žlučníku. Užíváme denně ráno a večer polévkovou lžíci , na noc obklady z kapek a bolesti brzy pominou.

 12. Při vodnatelnosti užíváme šest týdnů ráno a večer jednu polévkovou lžíci v bílém víně.

 13. Při bolestech uší a hučení v uších se navlhčí chomáček vaty a vsune do ucha. Velmi dobře to pomáhá, ba dokonce navrací ztracený sluch.

 14. Má-li žena bolesti dělohy, ať užívá tři dny ráno plnou polévkovou lžící kapek v červeném víně, po půl hodině nechť jde na procházku, potom může snídat, ale nesmí pít mléko. Kapky se nemají užívat na mléko.

 15. Kapky pomáhají při porodu, když se z nich čtrnáct dní před porodem ráno a večer užívá jedna polévková lžíce. Šestinedělce se podává každé dvě hodiny kávová lžička kapek až do té doby, dokud neodejde bez bolesti lůžko.

 16. Jestliže se po porodu při kojení vyskytnou záněty prsních bradavek, pak rychle odejdou po přiložení šátku navlhčeného švédskými kapkami.

 17. Dětem odeženou neštovice. Kapky zředěné vodou je třeba dávkovat podle věku dítěte. Když neštovice začnou zasychat, tak se často navlhčují kapkami a dětem nezůstanou žádné jizvy.

 18. Poslouží dětem i dospělým při hlístech (červech), ba dokonce i tasemnici je možné nimi odstranit, jen je nutné dávkovat podle věku. Na pupek se přiloží navlhčený ručník a stále se udržuje ve vlhkém stavu.

 19. Při žloutence velmi rychle zmizí všechny těžkosti, když se třikrát denně spolkne polévková lžíce kapek a na zduřená játra se přikládají obklady.

 20. Otvírají každou zlatou žílu (hemeroidy), vyléčí ledviny, odstraňují z těla hypochondrické pocity, odstraňují melancholii a depresi, povzbuzují chuť k jídlu a podporují trávení.

 21. Zlatá žíla (hemeroidy) otvírá se i vnitřně, když se na počátku častěji navlhčuje kapkami a vnitřním užíváním z nitra změkčuje, zejména před spaním. Zevně se přikládají navlhčené hadříky. Přebytečnou krev udělají tekutou a odstraní pálení.

 22. Když někdo omdlí, otevřou se mu ústa a podá se mu poléková lžíce kapek a on hned přijede k sobě.

 23. Tento lék zažene při vnitřním užívání i bolesti z tichého psotníku (křeče), takže časem zcela ustanou.

 24. Při tuberkulóze (souchotinách) plic se užívají kapky denně ráno nalačno po dobu šesti týdnů.

 25. Když žena ztratí měsíčky, nebo je menstruace příliš silná, užívá kapky tři dny a opakuje to dvacetkrát. Utiší se to, čeho je mnoho, a vyrovná se to, čeho je málo.

 26. Tento lék pomůže i při výtoku.

 27. Je-li někdo stižen padoucnicí (epilepsií), je mu třeba dát hned kapky. Pacient potom smí používat jen tento lék, neboť posiluje napadané nervy a celé tělo a odstraní všechny nemoci.

 28. Kapky vyléčí obrnu, odeženou závratě a nevolnost.

 29. Vyléčí i horké neštovice a růži.

 30. Má-li někdo horečku, je-li rozpálený, třese se zimou a je celkem zesláblý, ať se mu podá polévková lžíce kapek, a když si nezatížil jinými léky, přijde zakrátko k sobě, puls bude mít opět normální a ať již byla horečka jakkoli vysoká, bude se nemocný brzy cítit lépe.

 31. Kapky vyléčí i rakovinu, zastaralé neštovice a bradavice i popraskané ruce. Je-li nějaká rána stará, hnisavá a roste živé maso, potom se všechno dobře umyje bílým vínem a přiloží se hadřík, navlhčený kapkami. Odstraní opuchliny a bolesti, živé maso a rána se začnou hojit.

 32. Vyléčí bez komplikací všechny rány, ať řezné nebo bodné, jestliže se častěji navlhčují. Je třeba namočit hadřík a přiložit jej na ránu. Za krátký čas kapky odejmou bolest, nepřipustí ani zápal, ani hnisání a vyhojí se i staré rány, které způsobila střelná zbraň. Jsou-li v těle díry, tak je třeba do rány vstřiknout kapky a rána nemusí být předtím ani vyčištěna. Jestliže se bez přestání přikládají navlhčené hadříky, tak se rána v krátkosti zahojí.

 33. Odstraní všechny jizvy, nechť jsou jakkoli zastaralé, stopy po ranách a poraněních, když se až čtyřicetkrát navlhčí. Po ranách, které se léčí těmito kapkami, nezůstávají žádné jizvy.

 34. Důkladně vyléčí všechny píštěle, i když se zdá, že jsou nevyléčitelné, onemocnění může být jakkoli zastaralé.

 35. Vyléčí všechny spáleniny, ať je způsobil oheň, vřelá voda nebo sádlo, jestliže se rány stále navlhčují.

 36. Poslouží při boulích a podlitinách, ať už pocházejí od úderu nebo nárazu.

 37. Trpí-li někdo nechutenstvím, znovu se mu vrátí ztracená chuť.

 38. Při velké chudokrevnosti kapky vrátí ztracenou barvu, jestliže se určitý čas užívají ráno. Pročistí krev a vytvářejí novou, podporují i krevní oběh.

 39. Odstraní revmatické bolesti končetin, když se kapky užívají ráno a večer a přitom se na bolavá místa přikládají navlhčené ručníky.

 40. Vyhojí omrzlé ruce a nohy, i kdyby se vyskytla otevřená místa. Kapkami navlhčené ručníky je třeba přikládat co nejčastěji, zvláště v noci.

 41. Na kuří oka se přikládají hadříky, navlhčené kapkami a bolavé místo se udržuje stále vlhké. Po třech dnech kuří oka vypadnou nebo je lže bezbolestně vyloupnout.

 42. Vyhojí i kousnutí zuřivých psů a jiných zvířat, přičemž se kapky užívají vnitřně, protože odstraní a zničí všechny jedy. Na rány se přiloží vlhký hadr.

 43. Jedná-li se o mor a jiné nakažlivé nemoci, je dobře užívat kapky častěji během dne, neboť léčí i morové vředy a boule, i kdyby byly již v krku.

 44. Kdo nemá dobrý spánek, ať kapky užívá před spaním. Při nespavosti z nervozity se navlhčí ručník zředěnými kapkami a přiloží se na srdce.

 45. Opilec ihned vystřízliví, když vypije dvě polévkové lžíce kapek.

 46. Kdo denně užívá tyto kapky ráno a večer, ten nepotřebuje žádné jiné léky, neboť posilují celé tělo, občerstvují nervy a krev, odstraňují třesení rukou i nohou. Zkrátka, odstraní všechny choroby. Tělo zůstane pružné, tvář mladistvá a pěkná.

DŮLEŽITÉ:

Všechna uvedená množství je třeba užívat zředěná v bylinkovém čaji nebo ve vodě.

Z uvedených bodů "starého rukopisu" je jasně vidět onu velkou a obdivuhodnou léčivou moc této bylinné směsi. Je možné oprávněně říci, že švédské byliny pomáhají při všech chorobách, přinejmenším však poslouží za základ každého léčení.

356 zobrazení1 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Maria Treben